.com ile com.tr arasında ne fark var?

By mobius 1 sene ago
Home  /  Web  /  .com ile com.tr arasında ne fark var?

com com.tr fark konusunda ilk söylenecek şey .com ve com.tr alan adları uzantı farklılığı dışında fonksiyonalite olarak hiç bir farkları yoktur. .com Alan Adı kayıtı uygulama da biraz daha kolay satın alınabildiği için tercih edilmektedir. Ayrıca alım kuralları .com.tr almaya göre daha rahattır.

.com alan adı, İnternet’in Alan Adı Sistemi’nde bulunan üst seviye alan adlarından biridir. Adı “commercial” (“ticari”) kelimesinden türetilmiştir ve esas olarak ticari kurumlar tarafından kullanılmak üzere oluşturulmuştur.  Ancak .com, .org ve .net arasındaki ayrım, kayıt kısıtlamasının kaldırılmasıyla birlikte ortadan kalkmıştır.

.com dünya çapında ilk gelen alır prensibiyle satın alınabilen bir uzantı iken, com.tr ise .tr alan adının alt domaini (subdomain) olarak  istenen evraklar vasıtasıyla nic.tr adresinden alınabilen alan adı uzantısıdır.

Com.tr alan adı belgeyle alındığı için daha prestijlidir.

Com uzantılı isimler yurtdışı üstünden tescil edilirler. İlk gelen alır sistemi geçerlidir.

Com.tr uzantılı isimler ise ODTÜ üzerinde tescil edilirler.

Com uzantılı ad tescillerinde belge gerekmez. com.tr uzantılı isim tescillerinde ise Ticaret Sicil Kaydı , Oda Kaydı, Marka Tescil belgesi veya Marka Müracaat Belgesi gereklidir.

Com isimlerin transferinde ismi sektör bireyin onayı gereklidir. com.tr uzantılı isimlerde ise ismin sahibi olan kurum ODTÜ`ye yazılı bir belge göndermesi durumunda ismi transfer edebilir.

Category:
  Web
this post was shared 0 times
 400